بلیط هواپیما تور خارجی

منطقه حفاظت شده بهرام گور

فیلتر مطالب بر اساس :
2016-08-09منطقه حفاظت شده بهرام گور فارس نیریز

منطقه حفاظت شده بهرام گور در موقعیت جغرافیایی N2921 E5451 در استان فارس واقع است. منطقه حفاظت شده بهرام گوردر شرق استان فارس و شمال شرقی شهرستان نی ریز قرار دارد. وسعت این منطقه 40 هزار و 800 هکتار و ارتفاع بلندترین نقطه آن دو هزار و 787 متر بوده و دارای آب و هوای گرم و خشک و بارندگی حدود 200 میلی متر است. این محدوده از سال 1351 با عنوان منطقه حفاظت شده “بهرام گور” تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست فارس قرار گرفته است. منطقه حفاظت شده بهرام گور تنها منطقه ای در کشور بوده که جمعیت قابل ملاحظه و پویایی از گورخر ایرانی را در خود جای داده است.

حضور دیگر گونه های ارزشمند نظیر کاراکال، زاغ بور، هوبره، جبیر و… ارزش اکولوژیکی این زیستگاه پهناور را دو چندان می کند و تماشای حیات وحش به خصوص گونه های در معرض تهدیدی نظر گورخر ایرانی، هوبره و زاغ بور در این منطقه به سادگی امکان پذیر است. در گذشته یوزپلنگ هم در این منطقه وجود داشته اما در حال حاضر این گونه در منطقه از بین رفته است. منطقه بهرام گور با توجه به اینکه هم منطقه کویری هم دشتی و هم کوهستانی از اهمیت زیادی برخوردار است علاوه بر این در این منطقه زاغ بور که از گونه های اندمیک است نیز وجود دارد.

ويژگي ها و سيماي عمومي منطقه
حيات وحش منطقه
منطقه حفاظت شده بهرام گور تنها منطقه اي است در كشور كه جمعيت قابل ملاحظه و پويايي از گور خر ايراني را در خود جاي داده است. حضور ديگر گونه هاي ارزشمندي نظير يوزپلنگ آسيايي، كاراكال ، زاغ بور، هوبره و ارزش اكولوژيكي اين زيستگاه پهناور را دوچندان مي كند. كل و بز، قوچ و ميش، گراز، روباه، گرگ، كفتار،گربه جنگلي و جبير در كنار كبك ، تيهو، باقرقره و انواع پرندگان شكاري از ديگر مهره داران اين منطقه به شمار مي روند.

پوشش گياهي منطقه
مراتع موجود درمنطقه حفاظت شده بهرام گور از زمان هاي قديم مورد چراي سنگين قرارگرفته كه باادامه اين وضع پوشش گياهي منطقه وخيم ترومنجربه نابودي كامل رويشگاه وفرسايش شديد خاك خواهد شد قسمت اعظم منطقه حفاظت شده بهرام گور بصورت مرتفع بود وحدود 22000 هكتارآن راپوشش گياهي چوبي تشكيل مي دهد باتوجه تغييرات اقليمي وتوپوگرافي ( شيب ، ارتفاع ، جهت ) ونوع خاك درمنطقه تيپ هاي متنوع گياهي درمنطقه روئيده اند كه شامل

1) تيپ جنگلي : كه داراي دواشكوب مي باشد كه اشكوب بالايي رابنه واشكوب زيرين رابادام ، كيكم تنكرس تشكيل ميدهد
2) تيپ درمنه
3) تيپ درمنه – گون
4) تيپ درمنه – قيج
5) تيپ گون – پيچك – درمنه
6) تيپ گون – پرند – درمنه
7) تيپ ابنوس – درمنه – گون
8) تيپ تاغ- درمنه – شور
9) تيپ جاشير – گون – كلاه ميرحسن
10) تيپ شور- درمنه
11) تيپ نمكزار كه فاقد پوشش گياهي بوده وبه صورت دق ( نمكزار) مي باشد كه حدود 2/1
12) درصد كل منطقه رادربرمي گيرد

1 بادام وحشي Amygdalus Scoparia مياني
2 بنه Pistacia atlantica فوقاني
3 کلخنگ Pistasia kinjuk فوقاني
4 قيچ Zygophtlom sp تحتاني
5 گز Tamarix sp مياني

از درختان شاخص در منطقه حفاظت شده بهرام گور مي توان درخت بنه واقع در چهگوني (امن شماره 1) ودو اصله درخت بنه واقع در مجاورت باغ ماهور بشنه را نام برد كه داراي قدمت بسيار زياد بوده و موقعيت ويژه و منظره خاصي را در طبيعت دارند .
در خصوص المان هاي طبيعي موجود در منطقه بويژه درختان مي توان به درخت پيربنه واقع در حسن اباد را نام برد كه تعداد زيادي از افراد به اين مکان آمده و با بستن پارچه به شاخه هاي درخت آرزوهاي خود را دنبال مي كنند و معتقدند كه باز شدن پارچه هاي گره زده آرزوهابرآورده مي گردد.

جاذبه هاي اکوتوريستي
وجود گونه نادر گور ايراني در اين منطقه پتانسيل بسيار بالايي براي توسعه فعاليت گردشگري طبيعي تا سطح بين المللي فراهم آورده است .

وضعيت عمومي اقتصادي اجتماعي
در محدوده پارک نلي قطرويه و منطقه حفاظت شده بهرام گور تعداد تقريبي 20 روستا وجود دارد با توجه به اقليم خشک منطقه حفاظت شده بهرام گور عمده فعايتهاي اقتصادي روستائيان و بوميان منطقه دامداري بوده و کشاورزي ازنوع باغداري با کشت درختان نظير پسته و انار در مرحله بعدي تامين معيشت روستائيان مي باشد.
منطقه حفاظت شده بهرام گور

منطقه حفاظت شده بهرام گور

منطقه حفاظت شده بهرام گور
منبع : کویرها و بیابانهای ایران

PDFPrint
نقشه :
دسته بندی :
برچسب ها :
جاباما تور

مطالب مرتبط :

در حال بارگزاری...

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

لطفا نظر خود را برای این مطلب بنویسید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.