بلیط هواپیما مسافرسلام

زیارتگاه پیر نارکی

فیلتر مطالب بر اساس :
زیارتگاه پیر نارکی یزد مهریز

روز مهر تا ورهرام ايزد از ماه امرداد ، زيارت پير ناركي
پیر نارکی در 58 کیلومتری جنوب شرقی شهر یزد در حوالي مهريز بر دامنه‌ی کوه غربی به نام تيجنگ نزدیک دره زنجیر و یا در نزدیکی تفت از دره گیگون قرار دارد.
پير ناركي يكي از كهن‌‌ترين زيارتگاه‌هاي زرتشتيان ايران است كه در ‎20 كيلومتري شمال‌غربي مهريز و در دامنه‌ي كوهي قرار دارد كه از آن چشمه‌ي آبي جاري است. و در اين منطقه توسط زرتشتيان به سبك معماري سنتي و از خشت و گل اتاقهايي كه اصطلاحا به آن “خيله” مي‌گويند براي اسكان زائران ساخته شده است.

برپایه‌ی روایت‌ها، دختر یزدگرد به نام نازبانو در این مکان مقدس ناپدید شده است.ناز بانو كه پس از سقوط سلسله ساسانيان به دست اعراب و فتح ايران براي در امان ماندن از آزار فاتحان ، متواري و در اين محل به درگاه خداوند مي نالد تا وي را نجات دهد . خداوند با پذيرفتن در خواستش او را از ديدگان عموم پنهان نگاه مي دارد.

ناز بانو بر بیابانگردی روشن بین نمایان شده و او را فرمان به بنیاد پیر نارکی می‌دهد. و اكنون اين مكان مقدس محلي شده است براي دوستداران وي و كساني كه بخواهند از درگاه خداون بزرگ نياز طلب نمايند .
و هر ساله عده زيادي از گوشه و کنار جهان ، از روز مهر تا ورهرام از ماه امرداد ، برابر با 12 تا 16 امرداد ماه ، با گرد هم آمدن در این مکان ، به نیایش اهورامزدا و برگزاری آیین دینی و مراسم سنتی و داد و دهش می‌پردازند
در اين آيين افزون‌ ‌بر اجراي برنامه‌هاي ديني به دانشجويان و دانش‌آموزان برتر زرتشتي جوايزي داده مي‌شود.از ديگر برنامه‌هاي زيارت پيرناركي، معرفي زوج‌هاي جوان به زائران است و در اين آيين آن‌ها در حالي‌كه به همكيشان خود شيريني تعارف مي‌كنند، آغاز زندگي مشترك خود را اعلام مي‌دارند.

يكي هم ناركي تجينگ كوه است كه از خوبي با فرو شكوه است
چنان خورشيد نوراني ز كوه است گذارش سخت و دور از هر گروه است
زيارتگاه خاص و عام باشد نه جاي مردم بد نام باشد
الا اي مردم بهدين و خردمند كه هستي نيك نام و نيك پيوند
به قلب صاف دل را با خدا بند كه باشد مر خداوندان خداوند
بر سرو حكمتش كسي را خبرنيست كزين آمد شدن مقصود از چيست
همه در تحت امر كردگاريم گهي مانند گل گاهي چه خاريم

زيارتگاه پير ناركي به وسيله بهروز جراح و به سرپرستي انجمن زرتشتيان كوچه بيوك اداره مي شود.

زیارتگاه پیر نارکی

زیارتگاه پیر نارکی زیارتگاه پیر نارکی
نقشه :
دسته بندی :
برچسب ها :
جاباما تور

شاید این مطالب را هم بخواهید ببینید:

در حال بارگزاری...

نظر کاربران:

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

لطفا نظر خود را برای این مطلب بنویسید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.