بلیط هواپیما تور خارجی

زبان و گویش مردم گلستان

دسته بندی مطالب بر اساس :
2015-05-23

در استان گلستان اقوام متعددی زندگی می‌کنند که شامل ترکمن‌ها، فارسی زبانان، سیستانی‌ها، بلوچ‌ها، ترک‌ها (آذربایجانی و قزلباش)، مازندرانی و قزاق‌ها می‌شوند.
زبان ایرانیان ترکمن، ترکمنی و متعلق به خانواده زبان «اورال- آلتایی» با ریشه اُغزی است که به آن «تاغلی» هم گفته می‌شود. گروه اُغُزی خود به دو شاخه ترکی اُغُز شرقی و ترکی اُغُز غربی تقسیم می‌شود. شاخه غربی را ترکی ترکیه و شاخه شرقی را ترکمنی می‌نامند.

فارس‌ها به دو دستهٔ بومی و مهاجر تقسیم می‌شوند. فارس‌های بومی بیشتر به گویش‌های گرگانی، کتولی و مازندرانی تکلم می‌کنند.
در کتاب حدودالعالم در خصوص زبان مردم گرگان آمده است که آن‌ها به دو زبان سخن می‌گویند یکی لوترا و دیگر پارسی گرگانی. زبان لوترا نوعی زبان زرگری بوده که در برخی از نقاط ایران، به نام‌های گوناگون رایج بوده است. اما پارسی گرگانی به نظر می‌رسد ترکیبی از گویش خراسانی، تبری (طبرستانی) و قومسی (کومش= دامغان) بوده است.

امروز به جز گویش فارسی گرگانی، گویش‌های سیستانی، مازندرانی، شاهرودی از زبان فارسی و زبان‌های ترکمنی و قزاقی به علت حضور این اقوام در این منطقه، رایج هستند.
مهاجرین به استان هم بیشتر سیستانی، بلوچ، سمنانی و خراسانی هستند. فارسی‌زبان‌ها بیشتر در مرکز و جنوب استان و مازندرانی‌ها در روستاهای نیمه غربی استان سکونت دارند.
فارسی با گویش طبری (تبری= طبرستانی) است. در شهرستان علی‌آباد کتول زبان رایج مردم، فارسی و طبری (تبری) است و با این حال، گویش‌های سیستانی، شاهرودی و خراسانی نیز در بین مهاجران رواج نسبی دارد. زبان‌های رایج در شهرستان مینودشت، فارسی، ترکی و ترکمنی است. در شهرستان کلاله، ترکیب جمعیتی شامل اقوامی است که به زبان‌های ترکمنی، فارسی، سیستانی و بلوچی صحبت می‌کنند.

آذری‌ها در شهرستان گنبد کاووس و قزاق‌های استان گلستان نیز بیشتر در گرگان وتکرها(ته کر) در نگین شهر وزابل اباد ومینودشت سکونت دارند.
ترکمن‌ها در بخش شرقی، مرکزی و شمالی استان و همچنین در مرکز استان سکونت دارند، سنی‌مذهب هستند و به زبان ترکمنی تکلم می‌کنند و به دو تیره یموت و گوکلان تعلق دارند. زبان رایج مردم در بندر ترکمن، ترکمنی و فارسی است.
اغلب ساکنان رامیان، علاوه بر زبان فارسی، به گویشی از ترکی تکلم می‌کنند و از ایل گرایلی به‌شمار می‌روند. این ایل در دوره صفوی برای جلوگیری از هجوم ازبک‌ها به این منطقه انتقال داده شده بودند. علی خان فرمانده ایل که در زمان شاه عباس تمرد کرده بود، به جلاد سپرده شد.
باوجود تنوع قومیتی، زبانی و مذهبی دراین استان ، هموطنان عزیزمان در این خطه با وحدت و صلح و صفا زندگی خود را ادامه میدهند.

زبان و گویش مردم گلستان

زبان و گویش مردم گلستان

زبان و گویش مردم گلستان

زبان و گویش مردم گلستان

PDFPrint
دسته بندی :
برچسب ها :
جاجیگا تور

مطالب مرتبط :

در حال بارگزاری...

نظر کاربران :

مازیار استرابادی يكشنبه 12 شهريور 1396 - ساعت 15:55:22

ما گرگانی ها طبری تبار هستیم و به فرهنگ و زبان و هویت خود افتخار می کنیم.

پاسخ دادن
رامین نصیری پنج‌شنبه 16 شهريور 1396 - ساعت 09:39:46

بنده از طبری های ساکن تهران هستم و اصالتا گرگانی هستم و عاشق شهر اجدادی خود گرگان هستم گرگان سرزمین اسپهبدان طبرستان و زیاریان است.

پاسخ دادن
عبدالجلیل گرگانی دوشنبه 20 شهريور 1396 - ساعت 08:22:54

امروز به جز گویش فارسی گرگانی، گویش‌های سیستانی، مازندرانی، شاهرودی از زبان فارسی و زبان‌های ترکمنی و قزاقی به علت حضور این اقوام در این منطقه، رایج هستند
دوست عزیز یادت باشه در منطقه ترکمن صحرا داری زندگی میکنی و بدون چی داری مینویسی از نظر تاریخی وقدمت هم حساب کنی ما هزار سال بیشتر در منطقه سکونت داریم و نمیدانم تدوین گر این مطالب اهل کجا هست حتما با من در تماس باش ادرس ایمیلم رو بهت دادم

پاسخ دادن
نیما چهارشنبه 24 آبان 1396 - ساعت 03:20:32

سلام مرسی بابت تاربرگ خوبتون
بنده گرگانی ام در حال حاضر زبان فارسی و زبان طبری استرآبادی پر استفاده ترین زبان در گرگان هست در چند سال گذشته بر تعداد ترکمن های گرگان نیز افزوده شده است.
از تمام برادران گرگانی می خواهم که پاسدار زبان های بومی استان گلستان باشند. چه زبان ترکمنی چه زبان طبری هر دو هویت مردم استان گلستان را تشکیل می دهند.
ترکمن و شمالی و سیستانی و بلوچ نداریم همه با هم برادریم.
بنده اقوام زیادی در شهر گنبد دارم که با وجود اینکه زبان مادری شان زبان طبری هست برخی از آنها حتی زبان ترکمنی را نیز یاد گرفته اند همزیستی مسالمت آمیزی با برادران ترکمن دارند.
شه گرگانه بلارم
شه استان گلستان فدا بوم
یاشاسین گلستان استانی

پاسخ دادن
Mozhgan يكشنبه 19 آذر 1396 - ساعت 14:31:49

Man asheeeeeegha gonbadam

پاسخ دادن
محمد رضا گرگانی چهارشنبه 11 بهمن 1396 - ساعت 02:21:26

درود بر شما
زبان محلی و بومی ما گرگانی طبری هست که به طبری استرابادی شهرت دارد ما در کنار زمان طبری به زبان فارسی با لهجه مختص گرگانی نیز سخن می گوییم.
مازندرانی کتولی گرگانی همه زیر شاخه قوم تپور هستند که امروزه طبری خوانده می شوند.

پاسخ دادن
مازندرون جا يكشنبه 2 ارديبهشت 1397 - ساعت 15:01:02

بارها دیدم تو متن میگید گویش مازندرانی یا تبری .در حالی که مازندرانی یا تبری زبانه نه گویش. گرگانی ها هم یه زبان تبری حرف میزنند.

پاسخ دادن
سیروس مطلبی شنبه 8 ارديبهشت 1397 - ساعت 00:06:45

زبان گرگانیها استرابادی اصیل است یعنی فارسی میانه وخوداسترابادیهای اصیل به این گویش صحبت میکنندنه مازندرانی

پاسخ دادن

لطفا نظر خود را برای این مطلب بنویسید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.