پرواز ایران فروشگاه اینترنتی لوازم کوهنوردی

روستای گلچهران

دسته بندی :
اطلاعات مرتبط :
روستای گلچهران استان لرستان بروجرد

روستای گلچهران در کیلومتر 10 جاده بروجرد – ملایر واقع شده که دارای 2 کیلومتر جاده فرعی می باشد این روستا مانند تمام روستاهای منطقه در کنار رشته کوه اشترانکوه واقع شده است و دارای آب و هوای کوهستانی می باشد. این روستا با جمعیت در حدود 900 نفر دارای 180 خانوار می باشد. که جمعیت روستا فعلاً به علت مهاجرت دارای سیر نزولی می باشد.
روستای با صفای گلچهران

مشاغل این روستا بر عکس دیگر روستاها که عمدتا کشاورزی می باشد کارگری و کشاورزی و مخلوتی از انواع مشاغل دیگر می باشد. عمده محصول باغی این منطقه انگور است و بیشتر زمینهای این منطقه زیر کشت دیم گندم و جو است.

نزدیکترین بخش به این روستا اشترینان و نزدیکترین شهر بروجرد و نزدیکترین روستا ملمیجان می باشد.روستاهای نزدیک به این روستا از شمال شرغی دره گرگ از شمال غربی دهریز از غرب جعفرآباد- قائده طاهر – چهاربره – شومه – رضا آباد – بردسره – بندیزه از جنوب شرغی خشتیانک – ونایی – کرکیخان و از جنوب غربی به ده ترکان می باشد .

گویش این روستا به صورت لری سلیس و روان است . در ضمن بافت منطقه به گونه ای است که هر روستا دارای لهجه متفاوت ولی گویش مشترک هستند.

از امکانات عمومی دِه ما می توان به آب – برق – تلفن – مدرسه راهنمایی و ابتدایی – مهدکودک – خانه بهداشت – حمام عمومی – مسجد و حسینیه اشاره کرد.

متاسفانه در این روستا برای گذرداندن تحصیلات متوسطه دانش آموزان مجبورند که به بخش اشترینان که در 5 کیلومتری روستا واقع است مراجه کنند که همین امر باعث ترک تحصیل عده ای از دانش آموزان خصوصاً دختران می شود . البته برای ادامه تحصیلات در مقطع پیش دانشگاهی باید راه 10 کیلومتری بروجرد را طی کنید.( تازه به پاس این همه زحمت و جان کندن منطقه شما در کنکور منطقه 2 محسوب می شود که از نمونه های بارز عدالت اجتماعی می باشد دست وزارت علوم از اینکه به ما روستایی ها اینقدر لطف دارند درد نکند).

این مطلب را هم ببینید :  خانه یاوری سربیشه

بافت خانه های گلچهران اکثراً به صورت خشتی بود که به حول قوه الهی و کمک زلزله اخیر بروجرد ، قسمتی از بافت خشت و گِل جای خود را به تیراهن و آجر دادن .

گر چه حالت طایفه ای در این روستا چندان مطرح نیست ولی به هر حال هر فرد این روستا متعلق به طایفه ای می باشد که به ترتیب مهترین آنها : (به علت اعتراض بیش از حد موسیوند را اول ذکر می کنیم و آخر از همه کزازی تا خیال همه راحت شود ) موسیوند – بختیاری – کوشکی – غلام علی – مرادجانی -کزازی است .

شورای این روستای گلچهران متشکل از : احمد جهان ( معروف به حاجی جوهون) – منصور پاپی – محمود حسن می باشد و دهدار زحمت کش روستا مرتضی نامدار است

قابل به ذکر است به علت اینکه فامیلی 95 % از روستا معظمی گودرزی است اسامی در روستای گلچهران همیشه همراه با اسم پدر ذکر می شود.

از دشتهای این روستا می توان به دشتهای : برخردار – چش کوره – دربی – توکه – چش ممد – آرمیلاخور – نیزار- دراسیاب – رودخانه بالا – دره غفارکش – کشک رضا – کهریز – چش سبز – اوتاف – دره روهَ – برد سفید اشاره کرد.

روستای گلچهران

روستای گلچهران

روستای گلچهرانروستای گلچهران
روستای گلچهراناضافه به لیست علاقمندی ها
اگر به هر دلیلی مکان مطلب فوق در نقشه درست نمایش داده نشد، قبلاً از شما پوزش می خواهیم.
مشاهده فاصله روستای گلچهران تا:
برچسب ها:
تور

شاید این مطالب را هم بخواهید ببینید:

در حال بارگزاری...

نظر کاربران:

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است.

لطفا نظر خود را برای این مطلب بنویسید:

هر نظر، پیشنهاد و یا انتقادی برای مطلب فوق دارید، لطفا آنرا در بخش زیر برای ما ارسال نمایید. نظر شما در اسرع وقت بررسی و پاسخ داده می شود.

اگر در سایت ثبت نام کنید، برای ارسال هر نظر 10 سکه دریافت می کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.