بلیط هواپیما رزرو هتل های مشهد
گردشگری

روستای رودک قزوین

فیلتر جاذبه ها بر اساس :
روستای رودک قزوین قزوین بوئین زهرا

رودک نام دهی بوده است در ۲۵ کیلومتری جنوب غربی بوئین و در دامنهٔ کوه‌های جارو که در زلزلهٔ ۱۳۴۱ بوئین زهرا کاملاً ویران شد.رودک درفاصله 10کیلومتری جنوب شهر سگزآبادواقع شده که دارای باغات سر سبز در اطراف رودخانه حاجی عرب ودرختان گردوی چند صد ساله می باشد ودرختان به آن در منطقه دشت قزوین معروف است شغل اکثر ساکنان این روستاکشاورزی وتعدای نیزدرکنار ان به دامداری مشغولند.در محل ورودی این روستا سد خاکی بزرگی احداث شده که یکی از منابع تامین آب کشاورزی منطقه زراعی خرم آباد این روستاست .باغات ییلاقی این روستامحل تفریح واستراحت مسافرین شهرهای بویین زهرا وسگزآباد نیز می باشد.این روستا بعداز زلزله1341 به دو محله بالا ومحله پایین تقسیم شدکه ساختمانهای محله پایین توسط استادان ودانشجویان دانشگاه تهران بصورت تقریبا ضد زلزله احداث گردید.این روستا دارای دو امامزاده بنامهای محمدباقر و فضل علی می باشد.رودک دارای سه قنات می باشد که هرکدام قسمتی از مزارع وباغات راسیراب می کندو در گویش محلی بنامهای کمرک درغرب یوخاری کهریز درمرکز وآشاقی کهریز درجنوب شرقی می باشد. کشتزارها و باغ‌ها به نامهای محلی عبارتند از قنشر.قصبه .قاراگونه.ارخاستو.مزرعه شاوه .گاوچک.وخرم آبادکه در این منطقه سه چاه عمیق حفر شده وباغهای عمران در این قسمت واقع شده است.آب قنوات معمولا بصورت سهم آبی بین کشاورزان تقسیم می شودوهرکس باندازه سهمی که دارد می تواند از آب قنوات استفاده کند. طبق آخرین سرشماری جمعیت این روستا1556 نفر بوده که تعداد756نفر مردو800نفر زن می باشد. ازنظر جغرافیایی ازشمال به سگزآباد.ازجنوب به کوههای جارو.ازشرق به روستای تفک.واز شمال غربی به چسکین واز غرب به رستم آباد متصل است.

رودک بعلت نزدیکی به پایتخت باعث شده که افراد کثیری از این روستا برای ادامه تحصیلات عالیه به تهران سفرنمایند ودر رشته های مختلف به تحصیل بپردازند.یکی از شعرای غزلسرای معاصر بنام محمدعلی انصاری واقف که تخلص خودرا واقف انتخاب نموده وغزلیات خودرا دردیوان خویش بنام<> گرد آوری نموده است. او از شاگردان اساتیدی چون استاد ناصح واستاد دکتر رهبر استاد دانشگاه تهران می باشد.

این شاعر در سال 1305در روستای رودک بدنیا آمده است واکنون در کشور سوید زندگی می کندوهر ساله جهت دیداراز زادگاهش به رودک سفر می کند.

فاميليهاي موجود در روستاي رودك :

عليمحمدي، شاملو، يزدي، قنبرلو، عليمرداني، كريم ابادي، قراگوزلو، خوشنامي، اكراد، تاتلو، رحيمي، رحيم خاني، حيدري،اعظمي رودكي، مزارلو، حسيني، كشاورز، شريف، سليماني، حسين خاني، حسين خانلو، قرباني، ولد خاني، چلمبري، پاكروان، خلیفه، ميرزاحيدري،اينانلو، محمدي،نوروزي، رحيم خاني، و غيره …………

روستای رودک قزوین

روستای رودک قزوین

روستای رودک قزوینروستای رودک قزوین
نقشه :
دسته بندی :
برچسب ها :
جاباما تور

مطالب مرتبط :

در حال بارگزاری...

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

لطفا نظر خود را برای این مطلب بنویسید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.