بلیط هواپیما تور خارجی

خانه پرداختی کرمان

دسته بندی مطالب بر اساس :
2017-09-10خانه پرداختی کرمان کرمان کرمان

خانه پرداختی مربوط به دوره قاجار است و در کرمان، خیابان زریسف، کوچه برزو آمیغی، کوچه آتشکده، پ۵۱ واقع شده و این اثر در تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۶۱۱۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
خانه پرداختی دارای حیاط مركزی بوده و بصورت چهار كله‌ای در اطراف آب نمایی سنگی می‌باشد. فضاها و اتاقها در جبهه‌های شمالی و جنوبی و غربی بوده و در جبهه شرقی مهتابی با سكوی یك متری وجود دارد جبهه شرقی مهتابی با سكوی یك متری وجود دارد كه غیرمسقف بوده و برای استفاده از آفتاب می‌باشد. در جبهه غربی تالاری وجود دارد كه دو راهروی قرینه در طرفین آن دیده می‌شود. در طرفین دو راهرو، یك اتاق 3 دری و یك اتاق 2دری قرار دارد. در جبهه شمالی نیز تالاری در وسط وجود دارد. راه ارتباطی خانه به محیط بیرون از طریق راهرویی است منتهی به هشتی با شكل هندسی هشت ضلع كامل كه در سقف آن كاربندی زیبایی داشته و خورشید زیبایی نیز در مركز گنبد دارد. كاربری ساختمان در حال حاضر مسكونی می‌باشد كه به صورت موقت در بعضی مواقع سال مورد استفاده قرار مي‌گيرد. تزئینات ساختمان نیز شمسه‌های گچی و طرحهای ساختی بر قالبهای موجود در نماهای ساختمان و آجركاری در پائین ساختمان می‌باشد. مالكیت ساختمان شخصی و تحت مالكیت آقای پرداختی است كه از زرتشتیان خریداری کرده است. به دلیل نگهداری مناسب، این بنا احتیاجی به مرمت ندارد.


از هموطنان عزیز ساکن کرمان تقاضا می شود در صورت داشتن تصاویری از خانه تاریخی پرداختی آنرا از طریق ایمیل(info@seeiran.ir) برای ما ارسال نمایند.با تشکر

خانه پرداختی کرمان

PDFPrint
نقشه :
وضعیت آب و هوا :
دسته بندی :
برچسب ها :
جاجیگا تور

مطالب مرتبط :

در حال بارگزاری...

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

لطفا نظر خود را برای این مطلب بنویسید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.